Dzień dobry,
wiele dzieci ma problemy z odpowiednim napięciem mięśniowym. Najlepiej ten problem jest widoczny podczas ruchów kończyn. Słabe napięcie mięśniowe może prowadzić do nieprecyzyjnych ruchów m.in. chwytania czy chodzenia. Jest wiele sposobów na poprawę. Przede wszystkim powinniśmy wzmacniać siłę mięśni całego ciała, a także pobudzać (bodźcować) ciało, zwłaszcza zakończenia kończyn (dłonie i stopy)
Jeżeli chodzi o wzmacnianie siły mięśni to każde ćwiczenie siłowe jest dobre, oczywiście ćwiczenie, które jest w stanie wykonać dziecko. Przykładem może być deska.
Natomiast ćwiczenia pobudzające to m.in. chodzenie na bosaka po nierównych powierzchniach.

Wykonaj rozgrzewkę w miejscu:
(pozycja stojąca) – każde z ćwiczeń trwa po 10 s
krążenia ramion – w obie strony
krążenia tułowia – w obie strony
krążenia kolan (stopy razem) – w obie strony
skrętoskłony
skłony (kolana wyprostowane)
pajacyki
przysiady

Zestaw Ćwiczeń:
1.Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu (10 żabich skoków)
2.Mała miękka piłka lub woreczki z grochem lub balonik: podrzucamy i chwytamy, ale po każdym podrzucie robimy obrót: raz w lewo, raz w prawo
3.Siadamy. Na ustalony znak jak najszybciej podrywamy się z podłogi i klaszczemy.
4.Leżymy przodem (na brzuchu) uginamy nogi w kolanach, chwytamy dłońmi za stopy, unosimy tułów i wykonujemy kołyskę. (7 razy do przodu i 7 do tyłu)

Część końcowa
Ćwiczenie oddechowe – w pozycji siadu skrzyżnego unosimy ręce do góry, bierzemy głęboki wdech przez nos. Następnie wypuszczamy powietrze przez buzię, opuszczając ręce na podłogę. Ręce przesuwamy maksymalnie w przód – zostajemy w tej pozycji 10 s. Powtarzamy to ćwiczenie 3 razy.
Chciałbym aby dzisiejszym zadaniem było, abyście wspólnie z dziećmi znaleźli w internecie, bądź w innych źródłach,jakąkolwiek zabawę, która aktywizuje fizycznie.

Powodzenia.
Arnold Charzewski